Det här är vi

Om oss

Eskilstuna Fria Förskola bildades 2015 med ambition att driva förskolor som är attraktiva för både barn, föräldrar och pedagoger. Våra förskolor är fristående och följer krav och riktlinjer i enlighet med Eskilstuna kommuns förskolor. Vi är politiskt och religiöst obundna. ​


Vår vision​

Våra förskolor ska vara världens bästa plats för barn. Barn ska känna sig trygga, de ska ha roligt och få upplevelser de kan ha med sig livet ut. Vi utgår från en helhetssyn på barn och barnens behov där omsorg, utveckling och lärande bildar en helhet. Barnens bästa ska alltid finnas med vid beslut som gäller innehållet i utbildningen och organisationen i förskolan.​


Vår profilering​

Vår profilering är hälsa och välmående då vi tycker att grunden till utveckling och lärande ligger i välmående barn. Detta innebär att vi lägger stor vikt vid värdegrund, idrott och hälsa samt hållbarhet på våra förskolor.