/ Jobba hos oss

Legitimerad förskollärare till Slagsta

Vi söker en engagerad förskollärare med eller utan tidigare erfarenhet av yrket för heltidsanställning på vår trevliga förskola i Slagsta, Eskilstuna. För att passa in i rollen och hos oss är du en driven person som strävar efter att ge det lilla extra för att uppnå vår slogan Välmående barn. Du måste trivas med att ta stort ansvar både ensam och i grupp och du är bekväm i alla situationer som uppstår på en mindre förskola i kontakten med kollegor och föräldrar. Du är självklart trygg med att planera, strukturera, leda och utveckla det pedagogiska arbetet utifrån förskolans läroplan och andra styrdokument samt ha goda kunskaper i arbetet med såväl systematiskt kvalitetsarbete som pedagogisk dokumentation.

Du är en förskollärare som:

  • Har förskollärarexamen och är legitimerad förskollärare
  • Ser alla barn som kompetenta
  • Är tydlig och trygg i din yrkesroll
  • Är en god förebild för såväl barn och föräldrar som kollegor
  • Har en god förmåga att möta såväl barn som föräldrar
  • Har barnens bästa i fokus
  • Är ansvarstagande, flexibel och lyhörd
  • Är engagerad, nyfiken och kreativ i ditt arbete
  • Ser möjligheter och lösningar
  • Gärna vill utvecklas i din roll som förskollärare

Eskilstuna Fria Förskola driver tre mindre förskolor i Eskilstuna kommun. Vår nyrenoverade förskola i Slagsta har plats för upp till 35 barn i åldrarna 1-5 år. Vill du veta mer om tjänsten eller oss på Eskilstuna Fria Förskola är du välkommen att läsa mer här på www.friaforskolan.com eller skicka in din intresseanmälan via formuläret nedan så kontaktar vi dig:

.